14 stycznia na ulicach z WOŚP grali również nasi wolontariusze.
W tym roku Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała pieniądze na wsparcie dla podstawowych oddziałów neonatologicznych. Fundacja chce wyposażyć je w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne, specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.
DZIĘKUJEMY
KONCERT SZKOLNEGO CHÓRU
W poniedziałek, 29 stycznia odbył się koncert szkolnego chóru z okazji Dnia Babci i Dziadka. Zaproszeni goście mogli wsłuchać się w utwory przygotowane przez siostrę Iwonę Siewkowską i wykonane przez naszych chórzystów.
PROJEKT EkoMoDa inspiracją
Interesują Cię pojęcia: FASHION, EKO, FIT, RECYCLE, OZE lub DIY?
A może chcesz żyć modnie i ekologicznie?
Zapraszamy Cię do udziału w projekcie EkoMoDa inspiracją…
Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia, wyrabianie ekologicznych nawyków uczniów, a także uświadomienie młodzieży wpływu swoich działań na środowisko. Koordynatorkami działań są nauczycielki: Magdalena Rozborska i Paulina Lubieniecka. Projekt otrzymał dofinansowanie w ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych 2018 w kategorii „Inicjatyw związanych z rozwojem zainteresowań i talentów”. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie projektu.
Uwaga! Pierwszy konkurs już trwa! Zachęcamy do udziału!!!
Biała Szkoła 2017 – wyjazd na narty uczniów CLVIII Liceum
W ramach fakultetów z wychowania fizycznego nasi uczniowie wyjechali na obóz narciarski do Niedzicy. Mimo trudnych warunków na stokach wszyscy bardzo dobrze wspominają obóz. Uczniowie jeździli na nartach i snowboardzie w Białce Tatrzańskiej i w Kruszkowcach. Byli również naocznymi świadkami młodzieżowych zawodów w slalomie.
Centrum Pieniądza
10 stycznia uczniowie naszej szkoły wybrali się do Centrum Pieniądza w ramach koła historyczno-społecznego. Wzięli udział w warsztatach na temat Historii Pieniądza i Rozwoju Bankowości. Uczniowie zapoznali się z bogatą multimedialną ekspozycją placówki. Mieli nawet możliwość potrzymania prawdziwej sztabki złota.
Przedstawienie świąteczne dla przedszkolaków
10 stycznia uczniowie klas: 3d, 2h, 2i przygotowali przedstawienie świąteczne dla przedszkolaków z Przedszkola nr 159 przy ulicy Wokalnej. Samir z 3d przedstawił dzieciom świętego Mikołaja. Uczniowie zaśpiewali kolędy i piosenki świąteczne w języku angielskim ze specjalnym układem choreograficznym. Pod koniec przedstawienia uśmiechnięte przedszkolaki dołączyły do wokalistów naśladując ich ruchy. Sara z klasy 2h i Julka z klasy 2i pokazały dzieciom, jak się robi crackera, co jest wewnątrz i jak się go otwiera. Niespodzianki z crackera zostały rozdane dzieciom.
Sara 2h
Chińskie pożegnanie
Od października w naszej szkole trwa nauka języka chińskiego. Zajęcia prowadzą Chińczycy: panie: Hou i Liu oraz pan Wang. W tym tygodniu pożegnaliśmy obie panie, które wracają do Chin. Uczniowie przygotowali miłą i wzruszającą niespodziankę na „do widzenia”. Łzom nie było końca.
Od przyszłego semestru zajęcia będzie prowadził pan Wang. (pon.i śr. 15:25-16:10 oraz wtorek i czwartek 14:35-15:20 i 15:25-16:10).
Wystawa Czartoryscy – historia kolekcji
W grudniu i w styczniu uczniowie naszej szkoły wybrali się do Galerii Kordegarda zapoznać się z eksponatami Muzeum Narodowego w Krakowie związanymi z historią rodziny Czartoryskich. Początki kolekcji datowane są na 1801 rok. Myślą przewodnią ekspozycji jest przedstawienie sposobu kształtowania się prywatnej kolekcji w Polsce, w czasach łaskawych i trudnych.
Dla uczniów naszej szkoły ważne było zapoznanie się z działalnością Izabeli Czartoryskiej, kolekcjonerką pamiątek historycznych, które gromadziła, zarówno w Polsce, jak i podczas swoich licznych podróży po Europie. Po utracie przez Polskę niepodległości utworzyła pierwsze polskie muzeum w Świątyni Sybilli w Puławach, które wraz ze zbiorami również założonego przez nią w Puławach Domu Gotyckiego stały się zaczątkiem obecnego Muzeum Czartoryskich w Krakowie.
Niektóre zbiory zgromadzone przez Izabelę Czartoryską mogliśmy zobaczyć w Kordegardzie np. miedzioryty: „Triumf Tytusa”, „Sad Parysa” , „Apollo i Hiacynta”, „Parnas”-autorstwa Marcantonio Raimondi, obraz ”Kozacy na koniach” – autorstwa Aleksandra Orłowskiego oraz inne pamiątki: zbroja husarska z II poł. XVII w., relikwiarz z XIII wieku, siodło paradne z XVI Iw, kałkan paradny z XVII w., buzdygan paradny, k. XVII- pocz. XVII w.