CZERWIEC 2018

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2017/2018

Podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2017 / 2018 podsumowaliśmy rok pracy naszych licealistów. Wyróżnieni zostali uczniowie za najwyższe wyniki w nauce, 100% frekwencję oraz przedstawiciele Rady Rodziców.
Nauczyciele, dyrekcja szkoły i obecny na uroczystości zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów Antoni Pomianowski obejrzeli przygotowaną przez uczennice klasy 1b część artystyczną.
Życzymy wszystkim naładowania akumulatorów i udanych wakacji.


Finał dzielnicowego projektu „EkoMoDa inspiracją…”

Podczas uroczystości przedstawiono działania projektu, ogłoszono wyniki konkursów, zaprezentowano zwycięskie prace, a także nagrodzono laureatów i osoby najbardziej zaangażowane. Punktem kulminacyjnym był pokaz mody wieńczącej dotychczasowe działania warsztatowe DIY oraz Facepaintingu. Przy realizacji „show” wykorzystano zakupione oświetlenie, które zmieniało się wraz z pojawiającymi się na rzutniku żywiołami. Modele występujący w pokazie stylizowani byli na: Wodę, Powietrze, Ziemię i Ogień poprzez wykonane przez uczestników projektu stroje i makijaże. Na koniec zaproszono wszystkich do obejrzenia wystawy zdjęć z warsztatów oraz na „słodką niespodziankę” – tort z logo projektu.

Zapraszamy do zapoznania się z działaniami projektu: http://fizykagimnazjum93.wixsite.com/moj…/ekomoda-inspiracja


Dzień Nauki

Ostatni tydzień roku szkolnego to dni tematyczne. W poniedziałek królowała Nauka pod różnymi postaciami: programowanie w Arduino, gry matematyczne, quizy językowe, eksperymenty biologiczne i historia na żywo.


Dzień Sportu

Zjednoczeni klimatem pierwszego meczu polskiej reprezentacji na Mistrzostwach Świata w Rosji zorganizowaliśmy wielodyscyplinowe, sportowe zmagania, kórym towarzyszyły biało – czerwone barwy.


Międzynarodowy sukces w programowaniu

Paulina Kubera została laureatką Międzynarodowego Konkursu Progrmistycznego Baltie 2018. Gratulujemy!


Ekologicznie dla przedszkolaków – Zielony Kapturek

12 czerwca uczniowie naszej szkoły w ramach projektu  EkoMoDa inspiracją… pod opieką pań: Lubienieckiej, E. Świercz oraz M. Rozborskiej zaprezentowali spektakl „Zielony Kapturek”. Na występ zostali zaproszeni uczniowie warszawskich przedszkoli z Ursynowa oraz grupa z Bielan. Miło nam było również gościć Panie: Teresę Jurczyńską-Owczarek oraz Hannę Ochremiak-Sadowską. Scenariusz bajki odbiegał od oryginalnej. W naszej wersji, np. wilk nie był postacią tragiczną, tylko źle traktowaną przez innych. Był on wygłodzony ze względu na szkodliwe dla jego zdrowia kosmetyki. Główna postać to Księżniczka Pistacja – niezwracająca uwagi na przyrodę młoda dziewczyna, która uwielbia kosmetyki. Po pewnym czasie jednak się zmienia…. Bajka,  poza żywą akcją i zaskakującym humorystycznym zakończeniem, niosła  dzieciom przesłanie ekologiczne: „Pamiętajmy o przyrodzie i żyjmy z nią w zgodzie”. Najmłodsi  okazali się świetną widownią. Dzieci żywo reagowały na kolejne scenki przedstawienia. Po występie goście dostali mały upominek: ekologiczne ciasteczka upieczone przez naszych uczniów oraz małe pacynki. Na koniec dzieci miały możliwość zrobienia sobie zdjęć z aktorami, a nawet zwiedzić szkołę. Przedstawienie bardzo się podobało. Szczere uśmiechy i gromkie brawa były najpiękniejszym podziękowaniem dla młodych aktorów. Byli szczęśliwi, że mogą zrobić coś dla innych i dzielić się radością.



W Edukacyjnym Centrum Odnawialnych Źródeł Energii

8 czerwca uczniowie klasy 2c pod opieką pań: Marzeny Bens i Pauliny Lubienieckiej wybrali się na wycieczkę do Edukacyjnego Centrum Odnawialnych Źródeł Energii, które znajduje się w CXXXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Roberta Schumana.

Po wykładzie dotyczącym energii alternatywnej, uczniowie mogli na własne oczy przekonać się, w jaki sposób można oszczędzać energię. W tym celu wybrali się do EKO – DOMKU, czyli mieszkania z zainstalowanymi urządzeniami solarnymi, dzięki którym można korzystać z ciepłej wody użytkowej ogrzewanej przez kolektor słoneczny i energii elektrycznej z szesnastu modułów ogniw fotowoltaicznych. Co ciekawe, kolektor słoneczny i moduły fotowoltaiczne zainstalowane są też na dachu budynku szkoły.

Wycieczka realizowana w ramach projektu „EkoMoDa inspiracją…” poszerzyła wiedzę uczniów w dziedzinie energii alternatywnej oraz wykorzystania energii słonecznej. Uczniowie poznali działania kolektora słonecznego, ogniw fotowoltaicznych i pompy ciepła. Wykazali się też wiedzą z zakresu fizyki, co zostało docenione przez panią prowadzącą wykład. Na koniec najbardziej aktywni otrzymali nagrody.


Projekt EkoMoDa inspiracją

W ramach projektu „EkoMoDa inspiracją…” odwiedziliśmy Zespół Szkół Odzieżowych, Fryzjerskich i Kosmetycznych nr 22 w Warszawie. Wycieczka obfitowała w różne wydarzenia, tj. wizyty w pracowaniach, wystawy i galerie. Punktem kulminacyjnym był pokaz mody, podczas którego modelki prezentowały kolekcje autorstwa pięciu uczniów – laureatów Nagrody Mazowsza. Ubrania odzwierciedlały różne style, m.in.futurystyczny, amerykański, a nawet bazowały na sztuce malarskiej. Uczniowie tej szkoły wykazali się ciekawą wyobraźnią i nietuzinkową kreatywnością. Natomiast nasi podopieczni wykazali się świetną wiedzą z królowej nauk, czyli matematyki, a mianowicie zajęli trzy miejsca podium w kahoocie z owej dziedziny. Matematyka pomaga i w projektowaniu ubrań, i w kosmetyce, a także we fryzjerstwie. W związku z tym organizatorzy imprezy połączyli pokaz mody z Dniem Matematyka.


Zachęcamy do zapoznania się z działaniami projektu Ekomoda inspiracją.


Warsztaty z DIY 

W ramach projektu EkoMoDa inspiracją… odbyły się warsztaty z DIY (szycie i renowacja ubrań). Podczas zajęć krawieckich uczniowie mogli przerabiać stroje, tj. malować, dodawać aplikacje oraz szyć na nowo zakupionych maszynach. Ubrania zostaną zaprezentowane na  pokazie mody 18 czerwca.


 

 

Zajęcia w ramach Tygodnia Konstytucyjnego

4 czerwca rozpoczęła się V edycja Tygodnia Konstytucyjnego, w ramach którego prawnicy i prawniczki przeprowadzili zajęcia dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli i obywatelek, a także roli i znaczeniu wyborów oraz samorządności.


Euroweek 2018

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez wolontariuszy z całego świata (Indii, Wietnamu, Łotwy, Filipin, Dominikany, Kolumbii, Urugwaju, Etiopii) w języku angielskim. Zajęcia rozpoczęły się od pracy w grupach i określenia oczekiwań i obaw oraz wkładu własnego. Potem były prezentacje o Indiach, Tajlandii i Urugwaju, podczas których nie tylko przybliżono uczniom kulturę tych krajów, ale także uczono się podstawowych słów w języku hindi i tajskim. Uczniowie rozmawiali również o swoich predyspozycjach i planach zawodowych, uczyli się salsy i innych tańców. Wieczorem miał miejsce pokaz tańców w ramach Nocy kultur, a na zakończenie impreza całkowicie reżyserowana przez uczniów. ​W ramach wyjazdu odwiedziliśmy również czeską Pragę. ​


Wyjazd do Treblinki

W ramach projektu „Podróże Pamięci”, który był sfinansowany przez Biuro Edukacji, klasy licealne i gimnazjalne pojechały dzisiaj na wycieczkę, aby poznać historię obozu zagłady w Treblince. Po przyjeździe do muzeum, obejrzeliśmy trzy filmy edukacyjne: „Barry”, „Byłem w Treblince” i „Treblinka”. Pokazywały one historie byłych więźniów obozu. Następnie podeszliśmy do makiety, aby pani przewodnik opowiedziała nam o budowie obozu i wyjaśniła jak odbywał się proces masowych morderstw społeczności żydowskiej. Potem udaliśmy się do pomnika Ofiar Obozu Zagłady w Treblince. Po drodze poświęciliśmy uwagę m. in. płycie symbolizującej palenisko, kamieniom mającym charakter nagrobków oraz Głaz upamiętniający Janusza Korczaka i dzieci z warszawskiego Domu Sierot. Aby upamiętnić zamordowanych stanęliśmy w okręgu i wyczytywaliśmy ich imiona.